Меню
Час роботи магазину:
  • Пн - Пт: 09:00 - 21:00
  • Сб. - Нд: 10:00 - 20:00

Які каструлі краще - види та типи каструль

Сьогодні каструля здається нам простим та нехитрим пристосуванням для кухні, в якій готуються смачні страви. Однак нашим предкам знадобилися сторіччя, щоб винайти цей посуд. Спочатку їжу готували у великих печах у глиняних горщиках. Багатші сім'ї могли дозволити собі вироби з кераміки. Ці глеки є старовинним прототипом сучасних каструль. З розвитком господарства зовнішність змінила і цей вид кухонного посуду. Які існують типи каструль, і які з них найкраще підходять сучасним плитам — розбираємося в нашій статті.

Каструля для склокерамічної плити алюмінієва
Зміст

Вибір каструлі за призначенням

Перші каструлі з'явилися у Франції ще у XVII столітті. Ці вироби майстрували лише з міді та використовували для приготування варених страв. Основна їхня відмінність від стародавніх моделей – наявність зручних ручок та кришки. В Україні перші згадки щодо використання каструль датуються XVIII століттям. До цього люди використовували для приготування страв у печі горщики з глини та казанка. Сучасні види цього посуду, а саме металеві з емальованим покриттям, з'явилися на початку XIX століття в Європі. Сфера кухонного посуду поступово розвивалася і розроблялися нові види каструль з урахуванням переваг кухарів, і спираючись на технологічні особливості нових плит.

Сьогодні в магазинах посуду розрізняють види каструль за призначенням. Кожна модель має свої особливості та призначена для приготування певного типу страв. Вирізняють такі варіанти:

  • ковші;
  • сотейники;
  • котелки;
  • каструлі для каші;
  • для супу;
  • для макаронів;
  • для гасіння.

Тепер поговоримо про кожну модель окремо і з'ясуємо в чому її особливість.

Ківш – невелика ємність з кришкою або без неї. Найпоширеніший обсяг – 0,5-1,5 літри. Найчастіше цей вид каструль використовується для підігріву невеликої кількості будь-якої рідини. Також у ній можна приготувати маленьку порцію каші, підігріти страву, зробити дитяче харчування і заварити навіть чай. Тобто ковшик – універсальний посуд для вирішення багатьох кулінарних завдань.

Сотейник – відносно новий термін у словнику кухаря. На вигляд ця модель є чимось середнім між сковорідкою і ковшем, але все ж відноситься до великої родини каструль. Сотейник призначений для гасіння продуктів, а також приготування супів-пюре.

Котелок – це глибокий посуд, який має товсті стінки та кришку з того ж матеріалу і такої ж товщини, як і сама каструля. Ця модель найчастіше використовується для приготування східних страв на відкритому вогні. Купуючи котелок, дивіться на його дно: опуклий – отже виріб призначений для приготування їжі на вогні; рівне – котел пристосований для газової та електричної плити.

Металічна каструля зі скляною кришкою

Каструля для каші – посуд невеликого об'єму, алюмінієвий з антипригарним покриттям. Такі моделі легкі, довговічні та багатофункціональні. Крім каші, у такій каструлі можна гріти воду, відварювати овочі та кип'ятити молоко не боячись, що воно пригорить на дно.

Посуд для приготування макаронів може виготовлятися з будь-якого матеріалу, але обов'язково має високі стінки та великий об'єм (від 2-х літрів). Деякі сучасні моделі оснащені кришкою, на якій з одного боку обладнано високий борт з отворами, який замінює дуршлаг. За допомогою такого пристрою зручно зціджувати воду з готового продукту.

Супова каструля – будь-яка модель з високими стінками та об'ємом від 3 літрів. Ці моделі можуть бути виконані з будь-якого матеріалу, мати антипригарне покриття та скляну кришку з отвором для виходу пари.

І остання рРізновид - моделі для гасіння. Це глибокі каструлі з товстими стінками, антипригарним покриттям та скляною кришкою з отвором для виходу пари. У такому посуді можна гасити м'ясо та овочі без ризику їх пригорання. Крім того, в таких виробах можна не тільки гасити продукти, а й смажити їх.

Отже, в яких каструлях що готувати — розібралися. Далі поговоримо про вибір посуду, залежно від типу побутової плити.

Які каструлі потрібні для індукційної плити

Перша індукційна плита з'явилася близько 30 років тому. Визнання серед споживачів вона отримала не одразу, зокрема через специфіку підбору посуду. Цей тип плит працює за рахунок створення струмових вихорів електромагнітним полем. Ми зібрали список вимог, яким має відповідати каструля, щоб використання на індукційній плиті було ефективним.

  • Виріб повинен бути виготовлений з алюмінію, чавуну або сталі.
  • У посуду необхідна наявність феромагнітного дна. Перевірити цю характеристику можна за допомогою звичайного магніту: якщо дно каструлі притягується, такий посуд придатний для використання на індукційній плиті.
  • Наявність спеціального маркування – піктограми у вигляді обмотки електромагніту та напису “Induction”.
Каструля для індукційної плити з супом

Звичайні каструлі можна пристосувати для використання на індукційній плиті. Перший спосіб – спеціальні накладки на дно. Однак такий варіант недовговічний та знижує ефективність нагрівання. Другий спосіб – спеціальний перехідник як диска.

Крім індукційних у побуті також поширені газові та склокерамічні плити. Який посуд підібрати для них – розповідаємо далі.

Каструля для газової та склокерамічної плити

Чаще за індукційні в побуті зустрічаються газові та електричні зі склокерамічним покриттям плити. Обидва варіанти з'явилися в XIX столітті і швидко заслужили відданість споживачів простотою свого використання. Каструля для газової та склокерамічної плити може бути виготовлена з будь-якого матеріалу, з товстими або тонкими стінками і може мати антипригарне покриття. Вироби для цих плит майже однакові, але є певні нюанси:

  • для електричних плит краще вибрати посуд з діаметром дна кратним нагрівальної площі конфорки. Також сюди не підходять каструлі, виготовлені способом штампування. Краще купити литий посуд із товщиною стінок від 5 до 8 мм. І останнє, що також покращить функціональність посуду – темне матове дно, яке забезпечує найкраще поглинання тепла;
  • для газових плит посуд може бути будь-яким: від чавунних до скляних каструль. Але є один нюанс – щоб готувати їжу в керамічному чи скляному посуді, краще купити розсікач вогню, щоб зменшити вплив полум'я на матеріал виробу. Ще буде корисним наявність гравіювання дна каструль у вигляді кілець, це, в свою чергу, збільшує площу нагріву.

Щодо самого склокерамічного покриття електричних плит, то воно майже не впливає на вибір посуду. Якщо необережно пересувати каструлі поверхнею, то пошкодити її здатний виріб з будь-якого матеріалу. Дбайливе ставлення до склокераміки та дотримання правил очищення збережуть поверхню блискучою та гладкою.

Вибір каструлі за матеріалом

Ми поговорили про те, яку каструлю підібрати для певної групи страв, які моделі краще підходять різним типам побутових плит, а зараз поговоримо про матеріал, з якого цей посуд виготовляють. Сьогодні ринок пропонує таку сировину:

  • чавун;
  • кераміка та порцеляна;
  • метал звичайний та з емальованим покриттям;
  • скло.
Керамічна каструля червоного кольору

Чавунні каструлі — хороша стара кухонна класика, яка передавалася з покоління в покоління завдяки необмеженому терміну служби. Ці вироби добре проводять тепло, стійкі до високих температур і майже вразливі до кислот, які можуть виділяти овочі під час приготування. Однак чавунні моделі дуже важкі і мають здатність до поглинання запахів. Проте страви в каструлях із чавуну завжди виходять із неповторним смаком та ароматом.

Моделі з кераміки або глини за народним віруванням насичують страву корисними компонентами, що містяться в самому матеріалі. Вважається, що продукти, приготовані в керамічному посуді, корисніші та добре впливають на травлення. У цьому всяНайдешевші варіанти без візерунка, вкриті спеціальною глазур'ю. Також існують вироби з антипригарним покриттям, стійкістю до механічних пошкоджень та кращою теплопровідністю. Ціна таких керамічних каструль стартує від 1,5 тисячі гривень.

Металевий посуд найбільш поширений у використанні, адже рідина та продукти швидко нагріваються і готуються в ньому. Ці моделі легкі, мають високу теплопровідність, прості у догляді і не іржавіють. Є також вироби з кованого та литого алюмінію. Вони відрізняються товстими стінками та дном, що дозволяє не лише варити, а й смажити продукти. Моделі з емальованим покриттям стійкі до кислот, які виділяють овочі та фрукти під час приготування. Каструлі з нержавіючої сталі з емаллю також придатні для зберігання страв після приготування , у них зручно варити та гасити. Але майте на увазі, що густі або молочні страви можуть прилипати до дна таких виробів.

Посуд зі скла практичний у використанні, витримує нагрівання до 350 градусів, і має антипригарне покриття. Ці моделі можна використовувати як для газових та електричних плит, так і для духовок і духових шаф. На відміну від більшості інших каструль, подряпини, що з'являються в процесі експлуатації на поверхні, не впливають на функціональність виробу. Тобто страви не почнуть пригоряти до дна та стінок, якщо поверхня буде подряпана. Також вироби зі скла не вбирають запахи та придатні для використання у мікрохвильовій печі.

При виборі ви напевно задавалися питанням "Які каструлі найбезпечніші та найекологічніші?", адже здоров'я членів сім'ї – на першому місці. Далі розберемо цю тему докладніше.

Які каструлі безпечні

Тут одразу варто зазначити, що будь-який виріб стає небезпечним, коли його нагрівають, адже є ризик термічного ураження поверхні шкіри. Але, що стосується екологічності та безпеки для внутрішнього організму, то тут все ж таки можна зменшити шкоду, якщо правильно підібрати посуд.

Чавунна каструля з крем- супом

Очолюють список безпечних каструль чавунні вироби. Вони є "монстрами" у своєму сегменті, адже повністю безпечні для здоров'я та екологічні, не виділяють шкідливі речовини під час нагрівання та не вступають у реакцію з продуктами харчування.

Наступна з безпеки кераміка. Цей матеріал не містить шкідливих компонентів і навпаки здатний насичувати страву корисними елементами, що містяться в складі глини.

Трійку повністю безпечних варіантів замикають вироби зі скла. Жаростійкий матеріал досить складно розбити, він екологічний і гіпоалергенний, добре пристосований до механічних пошкоджень, простий у догляді та використанні.

Далі у списку каструлі з алюмінію або нержавіючої сталі. Але тут є одна умова: не зберігайте в цих виробах приготовану їжу, оскільки зі стінок можуть виділятися іони хрому та нікелю, які не зовсім безпечні для організму.

Емальований посуд також екологічний і майже не шкодить здоров'ю. Віддайте перевагу моделям з нейтральними відтінками покриття. Емальовані каструлі червоної, жовтої, коричневої, синьої та інших яскравих кольорів можуть містити метали кадмію, марганцю та інших шкідливих елементів.

А ось улюбленці багатьох – каструлі з тефлоновим покриттям – спірний вибір. Готувати в них зручно та швидко, їжа не пригорає, а посуд легко миється. Але якщо поверхня тефлону отримає мінімальне ушкодження – почнуть виділятись шкідливі речовини, небезпечні для організму. Якщо ви помітили подряпини або сколи на такому посуді, то краще її позбутися.

Додамо, що при покупці якісних виробів від перевіреного бренду будь-які ризики шкідливості матеріалу зводяться до мінімуму. Правильна експлуатація каструль також мінімізує небезпечну дію компонентів сировини. Але якщо ви вже вибрали який фірми купуватимете посуд і впевнені в його якості, варто все ж таки знати про переваги і недоліки кожного з матеріалів. Розповідаємо про це у наступному розділі.

Каструлі з якого матеріалу краще

Які б сучасні технології не застосовувалися у виготовленні посуду, будь-який матеріал має свої плюси та мінуси. Їх потрібно обов'язково враховувати при покупці, адже від цього залежить ефективність використання кухонного начиння.

Алюмінієва каструля з кришкою

Чугун переваги

  • стійкий до високих температур;
  • не підвергається механічним ушкодженням;
  • підходить для всіх видів плит, духових шаф та відкритого вогню;
  • тривалий термін експлуатації;
  • здатний довго підтримувати температуру всередині каструлі.

Чугун недоліки

  • має велику вагу;
  • може заржавіти.

Алюміній переваги

  • легкий;
  • швидко нагрівається;
  • щодо невисока ціна;
  • посуд з алюмінію придатний для приготування будь-яких страв.

Алюміній недоліки

  • легко деформується;
  • з часом темніє;
  • не підходить для зберігання їжі;
  • якщо алюміній має антипригарне покриття - обов'язково дочекатися охолодження перед миттям.

Емальована сталь переваги

  • екологічне покриття;
  • можна зберігати приготовлену їжу;
  • легкі;
  • невибагливі у догляді.

Емальована сталь недоліки

  • емаль нестійка до механічних пошкоджень;
  • недовговічна.

Нержавіюча сталь переваги

  • придатний для приготування всіх видів страв;
  • висока теплопровідність;
  • не вимагає специфічного догляду;
  • стійка до подряпин;
  • має тривалий термін експлуатації.

Нержавійка недоліки

  • висока ціна;
  • при тривалому використанні можуть з'явитися плями.

Порцеляна та кераміка переваги

  • сумісні з усіма духовими шафами та звичайними духовками;
  • повністю екологічні;
  • мають високу теплопровідність;
  • придатні для зберігання страв.

Порцеляна та кераміка недоліки

  • погано переносять різку зміну температури;
  • мають обмеження щодо використання газу;
  • уразливі до ударів;
  • термін придатності 2-3 роки;
  • висока вартість;
  • вимагають тільки м'яких засобів для чищення.

Скло переваги

  • безпечне для здоров'я;
  • стійке до подряпин;
  • здатне довго утримувати тепло;
  • сумісне з усіма видами побутових плит при дотриманні правил користування;
  • не вимагає специфічного догляду.

Скло недоліки

  • не переносить різку зміну температур;
  • може розбитися від сильного удару.

Як бачимо, у кожного матеріалу є свої особливості, переваги та недоліки. Яку каструлю купити кожен вирішує самостійно, враховуючи тип своєї плити, які страви готуватимуться і який бюджет закладено для кухонної помічниці.


Написати відгук

Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
   Погано           Добре